Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie

Tak się uczymy...

Przedszkolaki w bibliotece
    W czwartek 1 lutego gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola nr 1 we Wschowie. Bardzo ucieszyliśmy się z tej wizyty. Za kilka miesięcy spotkamy się z nim w naszej szkole, gdzie będą uczęszczać do klasy I. Z tej okazji uczniowie z klasy Vc przygotowali lekcję, której tematyka dotyczyła poszanowania książek i ich roli w życiu człowieka.  Następnie dzieci obejrzały zabawną prezentację o bibliotece a w prezencie otrzymały kolorowanki o książkach. Po feriach umówiliśmy się na jeszcze jedno spotkanie.

Uczniowie klasy IIIb w rolach nauczycieli
    Od kilku dni w klasie III b odbywają się lekcje odwrócone związane z blokiem tematycznym - "Nasze małe ojczyzny". Klasa została podzielona na grupy, które przygotowują się do zajęć na temat przydzielonych regionów Polski. Korzystają ze swoich podręczników i ćwiczeń oraz poszukują ciekawostek i zdjęć w Internecie jak : legendy i opowiadania związane z danym regionem.
Już odbyła się lekcja związana z Małopolską. Nie było łatwo, ale poradzili sobie z pomocą wychowawcy.
Następna grupa 26 stycznia poprowadziła zajęcia odwrócone na temat  Mazowsza. Lekcja odbyła się w bibliotece szkolnej, a tematem była "Historia Mazowsza".
Tym razem poradzili sobie świetnie. Zorganizowali quiz, który sprawdził ich dotychczasową wiedzę o tym regionie ( dużo pytań dotyczyło Warszawy). Na mapie Polski dzieci pokazywały omawiany region, największe miasta, rzekę Wisłę. Następnie przedstawiły zdjęcia wyszukane w Internecie oraz w  swoich zbiorach domowych.
Pięknie się zorganizowali, podzielili się tak, że każda z grup miała coś do przekazania klasie. Członkowie grupy, którzy poprowadzili lekcję „ odwróconą” to : Franek Bazylewicz - lider zespołu, Michalina Sys, Laura Łukaszewska i Alan Pepliński.

Dzień Babci i Dziadka w świetlicy
   16 stycznia  uczennice z klasy IIIc Klaudia Dancewicz i Julia Kruczyńska przygotowały i poprowadziły zajęcia w świetlicy dla swoich rówieśników. Temat zajęć to "Dzień Babci i dzień Dziadka". Uczennice przygotowały ciekawą prezentację, przekazały uczniom wiele ciekawostek związanych z tym świętem. Uczniowie odpowiadali na przygotowane przez koleżanki pytania dotyczące szacunku dla starszych osób i miłości do swoich dziadków. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały portrety swoich bliskich.

Warto wiedzieć...
        6 stycznia w klasach VII a i VII c odbyły się kolejne lekcje prowadzone przez uczniów. W klasie VII a wprowadzenie do omawiania lektury „Latarnik” przygotowali: Wiktor Knaflewski i Mikołaj Krzysiek, a w klasie VII c zajęcia na temat Karola Dickensa i „Opowieści wigilijnej” poprowadzili: Samuel Kopaczyński i Maksymilian Rycerz. Obydwie lekcje były bardzo ciekawe, przeprowadzone w oparciu o prezentacje multimedialne. W klasie VII c utrwalenie wiadomości odbyło się podczas pracy w grupach. Uczniowie odpowiadali na przygotowane przez kolegów pytania i rozwiązywali krzyżówkę. Lekcje zostały pozytywnie ocenione przez koleżanki i kolegów, którzy stwierdzili, że dzięki tym zajęciom wiele dowiedzieli się o autorach naszych szkolnych lektur: Henryku Sienkiewiczu i Karolu Dickensie.

„Zaczarowana Zagroda”.
    12 I 2018r. (piątek) w klasie II a odbyła się lekcja, której tematyka związana była z aktualnie omawianą lekturą: „Zaczarowana Zagroda”. Pretekstem do szerszej interpretacji książeczki były niezwykłe postaci – pingwiny. Tym razem zajęcia przygotowali  uczniowie i poszerzali swoje wiadomości na temat życia pingwinów od siebie nawzajem. Dzieci  zaprezentowały przygotowane przez siebie informacje w różnorodnych formach: prezentacji multimedialnej, książki, informacje z Internetu oraz  własnoręcznie przygotowanych rysunków i  plakatów. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchały ciekawostek dotyczących tych ptaków. W celu utrwalenia treści zajęć został przeprowadzony Quiz wiedzy o pingwinach. Dzieci z dużym zaangażowaniem rozwiązywały stawiane przed nimi zadania i brały udział w dyskusji. Uwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej – pingwinka z papierowego talerzyka.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 we WSCHOWIE