Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie

 
 

Aktualności 2017/2018

Apelujemy o pomoc!
    Dnia 03.05.2018 doszło do groźnego pożaru na ulicy Kazimierza Wielkiego. Mieszkanie zajmowane było przez siedmioosobową rodzinę, w tym pięcioro dzieci ( dwoje to uczniowie naszej szkoły ). Rodzina poniosła ogromne straty materialne, w związku z czym zorganizowana została zbiórka wszelkich potrzebnych artykułów takich jak: meble, pościele, kołdry, ręczniki, ubrania, które przynosić można na plebanię przy kościele pw. Św. Jadwigi Królowej oraz do szkoły ( gabinet pedagoga ). Informacje o rodzinie (rozmiar ubrań, rozmiar buta):
- dziewczynka, 164 (XL), 40
- chłopiec, 134/140, 36
- chłopiec, 128, 35
- chłopiec, 116, 27
- dziewczynka, 98/104, 24
- mama, rozmiar 42, buty 40
- tata, rozmiar XL, buty 43.
Z góry dziękujemy wszystkim przyszłym darczyńcom.

Z uwagi na rozpoczęte prace termomodernizacyjne

nastąpiły zmiany w organizacji roku szkolnego 2017/2018.

Szczegóły zmian zawarte są w  dwóch dokumentach


,,Czarodziejski flet” we Wrocławskim Teatrze Lalek.
    Chyba każdy słyszał o „Czarodziejskim flecie” i jego twórcy Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez panie: Kornelię Musiał, Annę Nowak, Ingę Zeler, Dorotę Kokoszka i na żywo obejrzeli historię  o księciu Taminie  i ptaszniku Papagenie opowiedzianą przez Mozarta, w którego postać wcielił się znakomity multiinstrumentalista Grzegorz Mazoń. Dzięki niemu zajrzeliśmy w głąb opery, podglądając ją jakby przez dziurkę od klucza. Uczniowie mieli okazję przenieść się w świat muzyki poważnej i dzieł operowych. ,,Czarodziejski flet" to dla dzieci doskonały początek z muzyką klasyczną.

Hydropolis- Centrum Nauki o Wodzie

    Naszą przygodę z wodą rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie - wyświetlony został na ekranie 360º. Następnie udaliśmy się do strefy głębin, gdzie poznaliśmy tajemnicze, zdumiewające i niebezpieczne stworzenia tam żyjące. Później naszą uwagę poświęciliśmy na strefę oceanu życia- ewolucję. Zmęczeni tą ilością wrażeń udaliśmy się do strefy relaksu w której mogliśmy się odprężyć i naładować nasze akumulatory na dalszą część zwiedzania. Podczas wycieczki odwiedziliśmy też strefę człowiek i woda, gdzie mogliśmy poznać funkcje i rolę wody w organizmie człowieka, kulturze, religii itp. Mogliśmy zobaczyć wodne wynalazki wielkich starożytnych inżynierów oraz poznać rozwój cywilizacji starożytnego Egiptu. Dodatkowo podziwialiśmy wyjątkowo wierne modele statków od starożytnych po dzisiejsze. W kolejnych salach odkrywaliśmy historię inżynierii wodnej, metody racjonalnego gospodarowania wodą oraz poznaliśmy system oczyszczania wody we Wrocławiu. Interaktywna, angażująca forma uczestnictwa w zwiedzaniu z pewnością przyczyniła się do zapamiętania istotnych faktów o wodzie.Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza zmienia wiele!
    Już od wielu lat uczestniczymy w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM. Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Akcja ma również charakter konkursu.
W ramach akcji zbierane są przede wszystkim drobne monety, co oprócz wymiaru finansowego, czyli konkretnej pomocy materialnej, ma także uświadomić dzieciom, że mały gest, jeśli jest zwielokrotniony, może okazać się ogromnie ważny i potrzebny. Nasi uczniowie chętnie dzielą się swoim kieszonkowym z potrzebującymi. W tym roku zebraliśmy 494 zł 84 grosze. Nad przebiegiem akcji czuwała pani Kornelia Musiał.
Cieszymy się, że możemy pomagać!

Wizyta w „Hydroplolis”.
    2 maja   klasy II a i III e wraz z wychowawczyniami: p. Anną Saletą i p. Elżbietą Budziak  wybrały się na wycieczkę  do Wrocławia, aby odwiedzić największe  w Polsce centrum wiedzy o wodzie – Hydropolis. Przygodę zaczęliśmy tuż przy wejściu, gdzie na odwiedzających czekała wodna kurtyna, a zaraz za nią wir wodny.  Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie, wyświetlonego na ekranie 360º. Następnie udaliśmy się do strefy głębin, gdzie poznaliśmy tajemnicze, zdumiewające i niebezpieczne stworzenia tam żyjące. Później naszą uwagę poświęciliśmy na strefę oceanu życia- ewolucję. Zmęczeni tą ilością wrażeń udaliśmy się do strefy relaksu w której mogliśmy się odprężyć i naładować nasze akumulatory na dalszą część zwiedzania. Podczas wycieczki odwiedziliśmy też strefę człowiek i woda, gdzie mogliśmy poznać funkcje i rolę wody w organizmie człowieka. Mogliśmy zobaczyć wodne wynalazki wielkich starożytnych inżynierów oraz poznać rozwój cywilizacji starożytnego Egiptu. Dodatkowo podziwialiśmy wyjątkowe modele statków – od starożytnych po dzisiejsze. W kolejnych salach odkrywaliśmy historię inżynierii wodnej, metody racjonalnego gospodarowania wodą oraz poznaliśmy system oczyszczania wody we Wrocławiu. Po wycieczce uczniowie obu klas wrócili bardziej zintegrowani, zadowoleni oraz pełni pożytecznej wiedzy o naszym środowisku. Zostały im też piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia i kupione pamiątki.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 we WSCHOWIE