Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie

Aktualności 2017/2018

Apel z okazji Święta Niepodległości
    09 listopada odbył się apel z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na przedstawioną inscenizację złożyły się wiersze, piosenki i komentarz słowny w wykonaniu uczniów z klas: V c, VII a, VII b.
    Oglądając przedstawienie, można było prześledzić losy naszego państwa od czasów zaborów, przez powstania narodowe, I i II wojnę światową, czasy reżimu komunistycznego i Solidarności aż po rok 1989.
    Ładna recytacja i wzruszające piosenki stworzyły niepowtarzalny nastrój tego przedstawienia, dzięki czemu widownia w ciszy i skupieniu uczestniczyła w inscenizacji przygotowanej przez panie: A. Gadkowską, E. Grining, W. Motałę, J. Suchecką i M. Złoczewską.

Święto Niepodległości w ZOL-u.
    Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie klasy IV b przygotowali patriotyczny program artystyczny dla pensjonariuszy ZOL-u we Wschowie. Młodzi artyści oprócz wierszy zaśpiewali między innymi: ,,Piechotę”, ,,Pierwszą Brygadę”, ,,Rozmaryn”, ,,Wierzby płaczące”, ,,Wojenko, wojenko”. Na zakończenie programu artystycznego uczniowie wręczyli każdemu pensjonariuszowi kotylion. Uczniom akompaniowała p. Justyna Suchecka. Program przygotowały panie Justyna Suchecka i Maria Wojciechowska.

WBO 2018 wyniki głosowania

    To już koniec! Waszą decyzją Drodzy Mieszkańcy znamy sześć projektów, które w przyszłym roku będą realizowane w ramach trzeciego Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można było przez trzy tygodnie za pośrednictwem internetu lub na karcie papierowej w ratuszu. Swój głos oddało w sumie 2515 osób, wliczając w to kilka głosów nieważnych. Każdy głosujący mógł wskazać na trzy projekty. Podobnie, jak w dwóch poprzednich latach nie wszyscy korzystali z tej możliwości.

Głosujących było mniej niż w ubiegłorocznym głosowaniu, ale więcej niż w debiucie. Na ten wynik, co może trochę dziwić, składa się mniejsza liczba głosujących elektronicznie. Z pobieżnej analizy wynika jednak, że na pewno wpływ miała na to znacznie mniejsza liczba projektów dopuszczonych do głosowania. W zeszłym roku było ich 59 w tym 33. Dowodem potwierdzającym to przypuszczenie może być fakt, że ostatni zakwalifikowany w tym roku projekt miał niemal sto głosów więcej niż ten sprzed roku, kiedy głosujących ogółem było więcej. Na szczegółowe analizy przyjdzie jeszcze czas, ale teraz na gorąco można zauważyć, że bardzo mocnym poparciem liczyło się kilkanaście projektów. Decydująca rywalizacja, co widać wyraźnie w załączonej liście, toczyła się między siedmioma.

Skąd wiemy, że zakwalifikowanych będzie sześć projektów? Bo łączna kwota planowanej realizacji zwycięskiej szóstki opiewa na blisko 600 tysięcy złotych, a tyle wzorem lat ubiegłym zaplanowano na wykonanie. – Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim stronom tego przedsięwzięcia. Pomysłodawcom, promotorom i głosującym. Moją szczególną uwagę w tym roku zwróciły coraz liczniejsze i ciekawsze formy promocji danych projektów. To wyraźny przejaw, że nasz budżet obywatelski coraz bardziej się rozwija. Z pewnością duże znaczenie ma też fakt, że dotrzymujemy słowa i wszystkie projekty są realizowane, choć formalnie uchwała o WBO ma nazwę tylko konsultacji społecznych. To pokazuje, jak poważnie traktujemy głos społeczeństwa, które z roku na rok staje się coraz bardziej obywatelskie. Gratuluję zwycięzcom, ale pragnę zaznaczyć, że tu nie ma wygranych i pokonanych. Wszyscy wygrywamy, bo takie zaangażowanie najbardziej sprzyja rozwojowi gminy. Wszyscy jesteśmy bardziej wyczuleni na sprawy, które dzieją się wokół nas i to jest kapitalna lekcja społecznego myślenia. Tym samym to wschowianie podjęli decyzję na co wydatkowane było i będzie 1,8 mln zł. Za tak wielkie zaangażowanie jeszcze raz dziękuję. – mówi Miłosz Czopek, zastępca burmistrza Wschowy, inicjator Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poniżej przedstawiamy wyniki głosowania z liczbą oddanych głosów na danych projekt. Wytłuszczonym drukiem zaznaczyliśmy projekty przeznaczone do realizacji w 2018 roku.

1. Mikroprzestrzenie edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie – 466

2. Lato przed Ratuszem – muzyczne weekendy – 457

3. Nowy chodnik na ul. Ks. Andrzeja Kostki – projekt II – 456

4. Przebudowa ulicy M. Kopernika – chodnik + parking – 451

5. Ścianka wspinaczkowa – 449

6. Nowoczesny stadion sportowy – 448

7. Zakątek rzemieślników. Utworzenie pracowni hobbystycznej w SP nr 1 we Wschowie – 438

8. Sala Doświadczania Świata miejscem poprawy zdrowia – 344

9. Światło dla Przyczyny Górnej – 299

10. Plac zabaw dla najmłodszych – 283

11. Od małego smyka do wielkiego muzyka” – muzyczny plac zabaw – 267

12. Modernizacja poddasza Szkoły Podstawowej w Łysinach – I etap – 205

13. Psi Park – wybieg i plac treningowy dla psów – 204

14. Plac zabaw dla Kangurków – 198

15. Wymiana ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie – 159

16. Tuba –instrument dęty największy i najgłośniejszy – 147

17. Szachy dla każdego i alternatywne pedagogiki – 130

18. Rozwijamy talenty – 124

19. Łazienki dla przedszkolaków ze Słonecznej Piątki – 117

20. Słoneczne – nowe mebelki dla przedszkolaków z Piątki – 105

21. Utwardzenie nawierzchni drogi gminnej dz. nr 207 – 95

22. Rozwijanie turystyki rowerowej i kajakowej w Lginiu i okolicy – 79

23. Bezpieczniejsza krajówka – 78

24. Lepsza droga – 77

25. Utwardzenie terenu zlokalizowanego w Dębowej Łęce – działki 216 i 217 – 64

26. Budowa chodnika we wsi Przyczyna Dolna – ciąg dalszy – 59

27. Ogrodzenie boiska sportowego – 54

28. Postawienie elementów dla dzieci na terenie sportowo-rekreacyjnym – 48

29. Założenie oświetlenia elektrycznego na ulicy Aleja PCK – 48

30. Wschowa Wita – 45

31. Zakup tłucznia na drogę gminną – 35

32. Modernizacja boiska sportowego + zakup niezbędnego sprzętu – 33

33. Modernizacja boisk sportowych przy Szkole Podstawowej w Lginiu - 31

na podstawie http://www.wschowa.pl/news/liczy%C5%82-si%C4%99-ka%C5%BCdy-g%C5%82os-znamy-wyniki-g%C5%82osowania-w-wbo-2018


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Uczniowie klas I-V uczcili ten dzień przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Na szkolnych korytarzach pojawiły się księżniczki, wróżki, czarodzieje, diabły. W sali gimnastycznej odbył się uroczysty przemarsz książkowych bohaterów. W tym dniu nagrodzono uczniów biorących udział w konkursach czytelniczych i plastycznych. Klasy IV-te stanęły do turnieju wiedzy dotyczącego najpopularniejszych na całym świecie baśni. Rozgrywki dotyczyły rozwiązywania zagadek, udzielania odpowiedzi na pytania,rozpoznawania rekwizytów, oddzielania grochu od fasoli i układania puzzli. W rezultacie I miejsce zajęła drużna z kl. IV d. Turniej przygotowała pani Kornelia Musiał przy współpracy z biblioteką szkolną.

Czytamy i opowiadamy
     26 października z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych odbył się Konkurs Pięknego Czytania i Opowiadania dla klas III. W konkursie wzięło udział 15 uczniów wybranych przez wychowawców. Najlepsi czytelnicy zmagali się z książką Grzegorza Kasdepke „ Ostrożnie”. W rezultacie komisja w składzie: Anna Nowak, Wiesława Motała, Maria Złoczewska przyznała pierwsze miejsce  Martynie Surowiec z klasy IIIb, drugie miejsce zdobył Jakub Szakiel z klasy IIIc  a trzecie miejsce otrzymała Dominika Barełkowska z klasy IIIa. Wyróżnienie otrzymali : Franciszek Bazylewicz z klasy IIIb i Ścimborski Damian z klasy IIIe. Wychowawcom dziękujemy za przygotowanie uczniów a dzieciom za piękne czytanie.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 we WSCHOWIE